W okresie ciąży ważne jest, aby spożywać świeży, zdrowy i urozmaicony pokarm. Pomocna przy tym może być tzw. „piramida żywienia”. Jedzenie za dwoje nie jest konieczne. Nie zaleca się także odchudzania w czasie ciąży.

Jeśli jesteś w ciąży i chcesz pościć, omów to z osobą nadzorującą przebieg Twojej ciąży. Post można przełożyć.

Jeśli nie jesz mięsa lub ryb, podczas ciąży ważne jest, aby pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości witamin B i żelaza. Witaminy B znajdują się głównie w produktach pełnoziarnistych, ziemniakach, roślinach strączkowych, jajach i nabiale. Rośliny strączkowe i jaja są również bogatym źródłem żelaza, podobnie jak zamienniki mięsa.

Nie jedz serów, które wytwarzane są z surowego mleka („au lait cru”). W surowym mleku mogą rozwinąć się bakterie z rodzaju Listeria. Zakażenie się tymi bakteriami może mieć negatywny wpływ na Twoje dziecko. Pasteryzowane mleko lub produkowane z niego sery możesz spożywać bez obaw.

Nie jedz surowego lub średnio upieczonego mięsa (np. befsztyk tatarski lub pieczeń wołowa). Dokładnie myj surowe warzywa i owoce. W nieodpowiednio podgrzanym mięsie lub w niedokładnie umytych warzywach i owocach występują czasem patogeny, które wywołują między innymi toksoplazmozę.

Lepiej nie jedz wątróbki i najwyżej raz dziennie spożywaj produkty, które ją zawierają. W wątróbce znajduje się dużo witaminy A. Nadmiar witaminy A ma szkodliwy wpływ na płód.